Čekejte, načítám obsah...

Chci si pronajmout byt – na co si mám dávat pozor

I když si jdete „jen“ pronajmout byt k bydlení, bude to na určitý, někdy i delší čas váš nový domov. I když si byt nekupujete, je to téměř stejně odpovědný životní krok. Musíte zaplatit kauci, podepsat smlouvu, převzít odpovědnost, a zavázat se k určitým věcem a podmínkám. To všechno stojí aktuálně, i do budoucna, čas i peníze. Stejně tak vás může nečekaně překvapit něco z vedlejších faktorů, jako například hluční sousedé, problémové parkování atd. Proto se vyplatí uvědomit si zásadní věci, na které si je potřeba před uskutečněním pronájmu bytu dát pozor.

Najít ideální bydlení vyžaduje čas. Týdny i měsíce procházíte inzeráty s jasnou představou, jak by měl váš nový byt vypadat. Ale pořád nemůžete najít ten správný byt, který bude ideálně velký, bude mít odpovídající kuchyni, koupelnu, nádherný výhled a balkón, kde budete v budoucnu relaxovat. Najednou ho objevíte. Na fotkách vypadá skvěle. A vy se rozhodnete nadšeně zavolat přímo majiteli, nebo realitnímu makléři. Na chvíli se zastavte. Už podle vašeho hlasu mohou zkušení majitelé, nebo obchodníci poznat, že o byt „máte vážný zájem“. Tudíž automaticky následně využít toho, aby vás natlačili do rychlého podpisu rezervační, nebo nájemní smlouvy se všemi důsledky. Byt si nejdříve pořádně prohlédněte. Zjišťujte všechny zásadní informace i zdánlivé bezvýznamnosti. Vaše rozvážné jednání se vám zásadně vyplatí. Finančně i v pohodlí bydlení které získáte.

PROVĚŘTE SI AKTUÁLNOST A PRAVDIVOST INZERÁTU

Fotky vypadají krásně. Popis inzerátu bytu je lákavý. Přesto napřed majiteli nebo realitnímu makléři zavolejte, a než si domluvíte prohlídku, zjistěte si následující informace. Pomůžou vám udělat si představu o lokalitě, poloze, nebo o kvalitě a dispozicích bytu. Vyhnete se tak zklamání, že byt nemá výhled na „tu hezkou stranu do zeleně“, ze které byl bytový dům jen vyfocen, aby inzerát vzbudil zájem.

 • Upřesněte si ulici, ve které je bytový dům. Zeptejte se na patro, a orientaci bytu (okna do rušné části ulice, výhled apod.).
 • Ujistěte se, že dobře rozumíte popisu inzerátu. Ptejte se, jak stará je nová linka v kuchyni nebo co realitní makléř přesně myslí atraktivní lokalitou (obecná prázdná fráze? Nebo konkrétní důvod?).
 • Zajímejte se o to, co vše zahrnuje spojení „částečně zařízený“ nebo „zcela zařízený“ byt.
 • Ujasněte si cenu pronájmu. Jsou v ní zahrnuté zahrnuty i zálohy za energie? Pokud ne, kolik se průměrně měsíčně platí? Zjistěte si kauci a podmínky jejího placení i vracení.
 • Zaměřte se při hovoru i na dispozice a velikost bytu. Má majitel, resp. realitní makléř k dispozici plánek bytu? Nechte si ho poslat na e-mail elektronicky.
 • Zeptejte se, od kdy je byt k dispozici, a kdy se můžete nastěhovat. Pokud bude realita volná až za půl roku, a vy se potřebujete přestěhovat do měsíce, nemá smysl se o její pronájem dál zajímat. Stejně tak, na jak dlouho bude k dispozici – někdo pronajímá pouze na dobu v horizontu měsíců apod.
 • Máte psa nebo kočku? Jste kuřák/kuřáci? Budete bydlet s více osobami? Máte nestandardní potřeby? (cvičíte na hudební nástroj apod.) Jednejte férově, a zeptejte se na své individuální potřeby.
NABÍZENÝ BYT K PRONÁJMU SI POŘÁDNĚ PROHLÉDNĚTE

Přistupujte k pronájmu bytu tak, jako byste ho kupovali. I když chcete bydlení jen na přechodnou dobu, nikoli na celý život, domov by měl být příjemný a pohodlný. Hluk z rušné ulice vám nedá odpočinout, pohostinské zařízení v přízemí vám nedovolí větrat, protože zápach kouře, a přepáleného oleje bude, hlavně v zimě, nedýchatelný. Potíže se zvýšenou vlhkostí se brzy může proměnit v plíseň. Nedostatečně zabezpečený vchod může být lákavý pro nezvané návštěvníky. Mějte proto oči, nos a uši všude, vnímejte proto celou lokalit komplexně, všemi svými smysly.

Prohlídku bytu začněte už na ulici. Podívejte se, kdo bydlí v okolí, jaké se zde nacházejí obchody nebo podniky. Non-stop provozovna v protějším domě může znamenat, že se před ní mohou v noci shromažďovat hlučné skupinky. Prohlédněte si samotný bytový dům. Ověřte si, jak je zabezpečen, v jakém stavu jsou vstupní dveře, zda je čisto ve společných prostorác. Povalující se odpadky, poškrábané, nebo dokonce posprejované zdi, mohou vypovídat o tom, že v domě žijí nepolepšitelní nájemníci, s nimiž nemusí být příjemné sdílet společný prostor.

Věnujte pozornost vstupu do bytu, prohlédněte si společné prostory a mrkněte i ke vstupním dveřím svých potenciálních sousedů. Uklizená a upravená chodba je dobrým znamením pro Vás, jakožto zájemce o získání bytu/o pronájem bytu. První dojem je důležitý, ale nedejte se jím zmást. Prohlížený byt, by měl být čistý a upravený. Samozřejmě také plně funkční. Hoďte ostych za hlavu, vyzkoušejte si všechny vypínače, spotřebiče, kohoutky v koupelně, nebo splachování na toaletě. Prohlédněte si topení, sporák v kuchyni, otevřete a zavřete všechny okenice i balkonové dveře. Zkontrolujte, zda okna dobře těsní a přiléhají. Zaposlouchejte se, jak moc dovnitř doléhá hluk z ulice. Podívejte se pod podlahové krytiny, často se v těchto místech nalézá plíseň. Ptejte se na hmyz, nebo jiné nezvané parazity, kteří by vás mohly v bytě obtěžovat.

Samozřejmě se zajímejte také o to, jaký inventář v bytě zůstává. Zda vám majitel nechá k pronájmu i ledničku a pračku. Nebo naopak, zda je ochoten si tu velkou, a ošklivou skříň z předsíně odvézt. Zkontrolujte si rovnou všechny úložní nebo sklepní prostory, pokud jsou součástí pronájmu. Vezměte si k ruce metr, a klidně přeměřujte, jestli se vaše velká sedačka vejde do poměrně titěrného obýváku.

PŘED PRONÁJMEM BYTU MĚJTE JASNO V TĚCHTO BODECH

Zeptejte se majitele, v jakém stavu vám bude byt pronajímat. Zda bude vymalovaný a připravený k nastěhování a jestli je ochoten dát do pořádku kapající kohoutek, a to ještě před tím, než podepíšete nájemní smlouvu. Rozhodně se zajímejte o to, jak bude placený nájem, zda jsou součástí i platby za energie, nebo jsou rozúčtovány zvlášť. Zajímejte se také o to, jakým způsobem bude měřena spotřeba vody nebo tepla. Na koho budou přímo smlouvy s dodavateli medií – elektřina, voda, plyn, internet…Je vhodné si dopředu ujasnit, jak to majitel bytu vidí s drobnými opravami. Na víc toto upravuje i legislativa.

Ptejte se také na sousedy. Bydlí v bytovém domě rodiny s malými dětmi? Senioři nebo studenti? Každý z nich bude mít specifické potřeby, a jiný životní styl. Bude vám to vyhovovat?

BUĎTE OBZVLÁŠTĚ OBEZŘETNÍ PŘI PODPISU NÁJEMNÍ SMLOUVY I PŘEDÁVÁNÍ BYTU
 • Čtěte dvakrát nebo třikrát. Ověřte si, že všem ustanovením v nájemní smlouvě detailně rozumíte.
 • Je vše ve smlouvě v pořádku? Včetně ceny za pronájem, výše kauce nebo záloh na energie? Ke kterému dni/termínu je splatný nájem? Obsahuje smlouva nějaké pokuty nebo sankce? Jsou ve smlouvě nějaké specifické podmínky? Pokud ano, za jakých okolností mají být plněny? Bude vám smlouva a její dodržování plně vyhovovat? Nebude vám její plnění dělat nedělat žádný problém?
 • Zkontrolujte si ještě jednou stav bytu, než ho převezmete. Skutečně opravil majitel kapající kohoutek, jak vám sliboval a další?
 • K jakému datu se opravdu můžete nastěhovat? Je domluvený termín uveden ve smlouvě?
 • Při předání bytu podepište předávací protokol. Schovejte si ho pečlivě, stejně jako nájemní smlouvu. Nepodceňujte zajištění a udělejte fotodokumentace všech detailů, uložte si na nosiči (CD, Flash disk apod.) a společně sdílejte s majitelem. Později Vás nezaskočí žádná nesrovnalost, co bylo a co nebylo na začátku ve špatném, nebo porouchaném stavu apod. 

Přidejte komentář

Compare listings

Compare