Čekejte, načítám obsah...

Čím a jak obelhávají někteří realitní makléři majitele nemovitosti

Čím dál víc lidí zjišťuje jednoduchost realizace samostatného pronájmu, nebo prodeje vlastní nemovitosti. Neplatí za zbytečné a drahé služby. Zkouší prodat své nemovitosti napřímo. Realitní trh je tím významně ovlivněn. Čím dál tím více realitních makléřů má problém získat zakázku od prodávajícího majitele. S tím pak souvisí i významný finanční příjem z provizí některým realitním makléřům. Část těchto dnes méně úspěšných makléřů zkouší na prodávající a pronajímající majitele různé nefér praktiky, aby je zastrašili a ovlivnili je k rozhodnutí spolupracovat s realitním makléřem. Nejčastější tyto praktiky jsou např.:

Prodej bez makléře prý peníze nešetří

V článcích i při osobním jednání přesvědčují laickou veřejnost, že nedovedou odhadnout správnou cenu a tím zbytečně prodělávají. Pokud nastaví zbytečně nízkou cenu, tak prodají, nebo pronajmou zbytečně levně. Pokud přestřelí cenu na neprodejní, tak i po zlevnění už jim zájemci nevěří a jsou opatrní. Taková nabídka pak často vyžaduje výraznější slevu, než by byla nucená původně. Nečekejte nikdy od žádného realitního makléře, resp. realitní kanceláře, že by Vám někdy schválila svépomocný prodej/pronájem své nemovitosti. Je to jako by řezník radil u pultu lidem zdravý životní styl spojený s vegetariánstvím. Makléři chtějí vydělávat. A jediný jejich prostor je provize za servis klientům. Uznáním svépomocného prodeje by vlastně šli sami proti sobě.

Řešení:

Velice jednoduché. S realitním serverem www.realitysvepomocne.cz nastavíte svou cenu úplně přesně, jak by vám ji nastavil specialista realitní makléř. Cena čehokoli je vždy výsledkem nabídky a poptávky. A stejné je to u nemovitostí. Absolutně přesná tržní cena se odhaduje srovnáním s obdobnými nemovitostmi, které již trh otestoval a realizoval. Na serveru www.realitysvepomocne.cz je vám k dispozici kalkulačka, kde si každý může spočítat přesnou cenu, díky největší porovnávací databázi cen prodaných, a pronajatých nemovitosti v celé ČR. Máte tak jistotu, že nemusíte platit žádnému profesionálovi vysokou a zbytečnou odměnu za něco, co si sami zjistíte na jedno kliknutí.

Tlak na zbytečně nižší tržní cenu, než je možné prodejem získat

K této neprofesionalitě sklesávají nezkušení makléři s neznalostí trhu, nebo ještě častěji ne fér makléři, kteří nemají s klientem exkluzivní smlouvu o zprostředkování prodeje. Makléři jsou si vědomi toho, že danou nemovitost prodávají i jiné realitní kanceláře, nebo dokonce i sám majitel. Nemovitost se však prodá jen jednou, a tedy i provize připadne pouze jednomu makléři. Ne fér makléř tak lživě přesvědčí majitele o tom, že jeho aktuální prodejní cena je přestřelená, a je tedy nutné snížení ceny. Protože jinak se nemovitost neprodá. A aby sleva měla smysl, tak se odehrává často ve stovkách tis.Kč. Cílem makléře ale je jen dostat realitu s nižší cenou, než má konkurenční makléř do své inzerce. Známé pořekadlo: Bližší košile, než kabát – makléř myslí na svou provizi a obětuje obelháním majitele nemalou část ceny z jím nabízené nemovitosti, kterou majitel v důvěře k makléři zlevní, aniž by musel. Celé toto zlevnění je pak de facto finanční škoda majiteli, kterou mu způsobil, co by odborník, realitní makléř. Někteří otrlejší makléři tuto praktiku dovedli do ještě vetší dokonalosti – sníží nabízející cenu bez vědomí majitele. Čím nižší cena, tím pochopitelně snazší a lehčí získání zájemce o zakoupení nemovitosti. Majitel, který o této ceně netuší souhlasí s prohlídkou se zájemcem. Následně po prohlídce je majitel konfrontován s údajnou nabídkou zájemce, že nabízí pouze tuto sníženou cenu. Ať se majitel na místě rozhodne, jestli ano, nebo ne. Majitel v časové tísni a pod psychickým nátlakem, že by mohl přijít o jediného jistého kupujícího, a na „dobrou radu“ makléře, nakonec s touto sníženou cenou, se kterou původně nepočítal, souhlasí. Pokud by si majitel prodával nemovitost sám, určoval by si nejvhodnější cenu sám v součinnosti s momentální situací realitního trhu. Přidanou hodnotou by bylo získání dalších financí ve formě ušetřené provize vyplácené realitnímu makléři.

Řešení:

Velice jednoduché. Vybírejte si pozorně realitního makléře. Ověřujte si klidně i třikrát všechny informace, od makléře, na jiných nezávislých místech. Ideálně se rozhodněte pro vlastní svépomocný prodej, nebo pronájem vlastní nemovitosti ve své vlastní režii.

Na realitních serverech zájemci prý kupují pouze od realitních kanceláří

Makléři se snaží přesvědčit majitele, že na soukromé inzerce majitelů reagují pouze realitní makléři a nikoli skuteční zájemci. A tedy, že sami svou nemovitost nepronajmou/neprodají. A to je prý důvod, proč mají majitelé prodávat, nebo pronajímat pouze prostřednictvím inzerce realitních makléřů. Je to údajně z toho důvodu, že majitelé nasazují údajně nesmyslné ceny. Zájemci tyto nabídky prý přehlížejí a přeskakují. Naopak, že prý jen realitní makléři nastavují adekvátní cenu, a tak získávají jisté kupce. Cílem je maximálně majitele vystrašit a vymluvit mu lehkou cestu samostatného prodeje, nebo pronajímání bez servisu ze strany realitního makléře.

Pravdou soukromé inzerci je opak. Na realitních soukromých i firemních webech jsou nabízené nemovitosti v různých kvalitách. Lukrativní a zajímavé i nezajímavé, nebo předražené nabídky. A je jedno, jestli je to nabídka realitního makléře, nebo soukromého majitele. Zájemcům je to vcelku téměř jedno. Chtějí to, co hledají v maximální kvalitě, za minimální cenu. Naopak, zájemci o nemovitost často hledají přímého majitele raději, protože vědí, že majitel se rozhoduje sám, a bude s ním případně pohodová dohoda o čemkoli. Případně i o nějaké slevě, alespoň symbolické, na kterou čeká každý zájemce. O bezpečnost prodeje rovněž nemá nikdo obavy, i bez realitního makléře. Jelikož advokát zajišťující právní dohled, a servis, zajistí maximální bezpečnost prodeje, převodu financí a převodu nemovitosti. 

Naopak, neustálý nárust soukromého prodeje a pronajímání nemovitostí na internetu, ze strany majitelů, jasně dokazuje, že přímý prodej nemovitosti bude čím dál samozřejmějším a jednodušším řešením. Úplně stejně, jako jakýkoli jiný prodej čehokoli jiného.

Řešení:

Velice jednoduché. Rozhodnout se neplatit makléři žádnou zbytečnou provizi, neriskovat neprofesionalitu, případně poškození ze strany realitního makléře a pochopit, že s vlastní pečlivostí, si majitel může zajistit prodej, nebo pronájem své nemovitosti sám. Pokud má zájem o maximální servis, pak mu je dispozici právě např. i server www.realitysvepomocne.cz

Riziko, že majitel může být poškozen zájemcem při soukromém prodeji

Makléři se snaží vystrašit majitele, co všechno se může odehrát, pokud by ho chtěl případný zájemce podvést. V krajním případě až do míry, že může přijít o nemovitost i finance. Cílem je přesvědčit vystrašeného majitele, aby svěřil svou nemovitost do servisu realitní kanceláři, nebo pronajímání právě realitnímu makléři. Pochopitelně úplně zbytečně, jelikož majitel v zásadě za určité pohodlí zbytečně ztrácí, většinou až téměř 5%, z prodejní ceny (standardní provize za služby RK jsou většinou 4%+DPH).

Řešení:

Velice jednoduché. Nabízejte svou nemovitost sami, zajistěte si prohlídky sami, a realizaci obchodu a jeho dohled svěřte v plné míře spolehlivému advokátovi, včetně úschovy peněz a dalších náležitosti. Příklad: při prodeji 4 milionového bytu, byste realitnímu makléři zaplatili 193.600,-Kč, pokud byste mu svěřili prodej. Pokud si vložíte inzerát na internet sami, necháte si poradit pár drobností, a realizujete si své prohlídky sami, tak Vám stačí pouze služby Advokátní kanceláře v ceně pod 10.000,-Kč. A celý rozdíl je vlastně Vaším výdělkem – obráceně zbytečnou ztrátou. A pokud byste chtěli někoho sponzorovat, máme pro Vás jistě zajímavější nápady,než realitní kancelář.

Přidejte komentář

Compare listings

Compare